10.Sınıf Matematik Konuları Nelerdir ?

10.sınıf matematik konuları 2020-2021 eğitim öğretim yılında uygulanacak olan konuları sizler için bir araya getirdik. 10. sınıf matematik konuları Milli Eğitim Bakanlığının yayınlamış olduğu müfredata uygun olarak tablo haline getirilmiştir. Vermiş olduğumuz tabloda 1. dönem 2 dönem konu başlıkları ve saatleri bulunmaktadır.

10.sınıf matematik konuları

10.sınıf matematik konuları toplam 6 üniteden 11 konu başlığından ve 216 ders saatinden oluşmaktadır.

10.sınıf Matematik Konuları

1. ÜNİTE – SAYMA VE OLASILIK
1Sıralama ve Seçme26 saat
2Basit Olayların Olasılıkları12 saat
2. ÜNİTE – FONKSİYONLAR
3Fonksiyon Kavramı ve Gösterimi18 saat
4İki Fonksiyonun Bileşkesi ve Bir Fonksiyonun Tersi24 saat
3. ÜNİTE – POLİNOMLAR
5Polinom Kavramı ve Polinomlarla İşlemler12 saat
6Polinomların Çarpanlara Ayrılması18 saat
4. ÜNİTE – İKİNCİ DERECEDEN DENKLEMLER
7İkinci Dereceden Bir Bilinmeyenli Denklemler36 saat
5. ÜNİTE – DÖRTGENLER ve ÇOKGENLER
8Çokgenler6 saat
9Dörtgenler ve Özellikleri10 saat
10Özel Dörtgenler34 saat
6. ÜNİTE – UZAY GEOMETRİ
11Katı Cisimler20 saat

10.Sınıf Matematik Konularına Çalışma Nasıl Yapılmalı

Ödevini bitir

Öğrendiklerinizi uygulamanız gerektiğinden, ödevin matematik için çok önemli olduğunu söylemeye gerek yok. Not alınız ve ödev vermenizi gerektirmesi veya bunun için size ek puanlar verse bile, bunu pratiğinizin bir parçası olarak düşünün.

Matematik ödevi söz konusu olduğunda, çok uzun süre beklememek en iyisidir, böylece kavramlar hala zihninizde tazedir. Her dersten sonra ödevinizi ve ödevlerinizi tamamlarsanız, muhtemelen kavramlarda ustalaşmayı ve problem alanlarınızı tanımlamayı daha kolay bulacaksınız.

10.sınıf matematik konuları

Kapsamlı Notlar Alın

Bir ders ya da eğitimdeyken, öğretmeninizin ne söylediği hakkında ayrıntılı notlar alın. Tahtadaki örnekleri veya formülleri sadece kopyalamak yerine, öğretmeninizin belirttiği açıklamaları ve ipuçlarını not edin.

10.sınıf matematik konuları

Daha sonra, notlarınızı gözden geçirdiğinizde veya ödevinizi yaptığınızda, bu notlar sadece zor bir sorunu çözmek için ihtiyacınız olan şey olabilir, çünkü öğretmeninizin bununla başa çıkma hakkında söylediklerini hatırlayabileceksiniz.

Artı, matematik aktif öğrenmeyi teşvik eder, böylece dersi dinlerken meşgul olursunuz ve bölgelere ayırıp daha sonra yetişmeye çalışmak yerine materyali daha iyi anlayabilirsiniz.