8. sınıf fen bilimleri konuları MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından bildirilmiştir. 8. sınıf fen konuları bu doğrultuda siz öğrencilere yararlı olması amacıyla listelenmiştir. Fen dersi 1. dönem konuları ve 2. dönem konuları şeklinde verilmiştir. 1. dönem konularında 4 ünite, 2 dönem konularında 3 ünite bulunmaktadır.

11.sınıf 8. sınıf fen bilimleri konular konuları

8.Sınıf Fen 1.Dönem Konuları

1. dönem 8. sınıf fen konuları toplam 4 üniteden ve 14 konu başlığından oluşmaktadır. Konuların sıralaması dikkate alınarak verilmiştir.

1. ÜNİTE: Mevsimler ve İklim

1. Mevsimlerin Oluşumu

2. İklim ve Hava Hareketleri

2. ÜNİTE:  DNA ve Genetik Kod

1. DNA ve Genetik Kod

2. Kalıtım

3. Mutasyon ve Modifikasyon

4. Adaptasyon

5. Biyoteknoloji

3. ÜNİTE: Basınç

1. Basınç

4. ÜNİTE: Madde ve Endüstri

1. Periyodik Sistem

2. Fiziksel ve Kimyasal Değişimler

3. Kimyasal Tepkimeler

4. Asitler ve Bazlar

5. Maddenin Isı ile Etkileşimi

6. Türkiye’de Kimya Endüstrisi

8.Sınıf Fen 2.Dönem Konuları

2. dönem 8 sınıf fen bilimleri konuları 3 üniteden meydana gelmekte ve toplam 8 konudan oluşmaktadır. Konular sıralama uygun olarak paylaşılmıştır.

5. ÜNİTE: Basit Makineler

1. Basit Makineler

6. ÜNİTE: Enerji Dönüşümleri ve Çevre Bilimi

1. Besin Zinciri ve Enerji Akışı

2. Enerji Dönüşümleri

3. Madde Döngüleri ve Çevre Sorunları

4. Sürdürülebilir Kalkınma

7. ÜNİTE: Elektrik Yükleri ve Elektrik Enerjisi

1. Elektrik Yükleri ve Elektriklenme

2. Elektrik Yüklü Cisimler

3. Elektrik Enerjisinin Dönüşümü

 Fen Bilgisi 8.sınıf konuları çalışma planı oluşturmanızda işinize yarayacaktır. Uygulayabileceğiniz çalışma planı ile günlük hedefler oluşturun. Konunun anlaşılması için kitap, video gibi araçları kullanın. Konu çalışması ardına hemen soru çözümlerine geçin. 8.sınıf fen konuları test kitapları bu aşamada işinize yaracaktır. Ne kadar farklı kaynaktan soru çözümü yaparsanız o kadar fazla tip soru görmüş olursunuz. Bu da sizin soru çeşitlerine aşina olmanızı sağlayacaktır.

8. sınıf fen bilimleri konular

Sayısal yeteneğin yanında sözel beceri de isteyen fen dersi için bu yönde kendinizi geliştirin. Araştırma ve gözlem yeteneğiniz ile fen dersinde başarı sağlayabilirsiniz. Ayrıca her derste olduğu gibi fen dersi için de tekrar etmeniz gerekmektedir. Dolayısıyla belirli aralıklarla yapılan tekrarlar konuların unutulma oranını düşürecektir. Bu da sizin unutulan konuya temel olarak tekrar dönüş yapmanızı engelleyecektir.