LGS Matematik konuları 2021 yılında girecek olan adaylar için konu başlıklarını ve soru dağılımını sizler için bu yazımızda bir araya getirdik.

lgs matematik konuları

LGS(Liseye Geçiş Sınavı) ortaöğretim den liseye geçmek için girilen bir sınav türüdür. Öğrenciler bu sınavda ortaokulda gördüğü konulardan sorumlu olacaklardır LGS Matematik konuları birçok formülden oluştuğu için sizlere biraz karmaşık gelebilir. Düzenli çalışma yaparak LGS sınavında başarılı olacaksınızdır.

LGS Matematik Konuları ve Soru Dağılımı

LGS Matematik Konuları

1. Dönem

 • Sayılar ve İşlemler
  • Çarpanlar ve Katlar
  • Üslü İfadeler
  • Kareköklü İfadeler
 • Veri İşleme
  • Veri Analizi
 • Olasılık
  • Basit Olayların Olma Olasılığı
 • Cebirsel İfadeler ve Özdeşlikler

2. Dönem

 • Doğrusal Denklemler
 • Eşitsizlikler
 • Üçgenler
 • Eşlik ve Benzerlik
 • Geometrik Cisimler
 • Dönüşüm Geometrisi

LGS Matematik Soru Dağılımı

Konular201820192020
Üslü Sayılar224
Köklü Sayılar333
Çarpanlar ve Katlar113
Olasılık113
Veri Analizi13
Eşitsizlikler21
Cebirsel İfadeler ve Eşitsizlikler334
Doğrusal Denklemler35
Dönüşüm Geometrisi11
Geometrik Cisimler31
Üçgenler12
Eşlik ve Benzerlik11
Toplam202020

LGS Matematik Konuları Nasıl Çalışılır?

Matematik, aktif öğrenmeyi gerektirir

Bazı akademik konulardan farklı olarak, sadece dinleyerek ve okuyarak matematikte başarılı olamazsınız ve hatta yetkin olamazsınız. Matematik aktif olarak yapmayı gerektirir. Sonuç olarak, matematik öğrenmek için tüm ödevlerinizi ve ödevlerinizi yapmalısınız. Eğer ödevinizi yapmazsanız veya ödevlerinizi tamamlamazsanız, formülleri ezberlemeyecek veya matematikte gerçekten yetkin olmak için gereken prosedürleri içselleştirmeyeceksiniz.

lgs matematik konuları

Bazı insanlar matematikte iyi olmadıklarını düşünüyor. Deneyimlerimiz, çoğu insanın matematik yapabildiğini gösteriyor, ancak çoğu insanın matematikte yetkin olmak için gerçekten çalışması gerekiyor. Dönem sonunda bir tarih sınavı için birkaç saat çalışmak genellikle yeterli olsa da, matematik rutin çalışma ve günlük öğrenmeyi gerektirir. Matematik öğrenme sürecine aktif olarak dahil olmaya istekli olmayan herkes mücadele edecek.

Matematik birikimlidir

Matematik çok sıralı bir konudur. Bir gün öğrendikleriniz, önceden öğrendikleriniz üzerine inşa edilir ve gelecekteki öğrenmeyi desteklemek için gereklidir. Yapı taşları gibi. Yapı taşlarından herhangi birini kaçırırsanız, ilerleyemezsiniz. Bu nedenle matematikle, öğrencilerin okulu kaçırmaları veya ödevlerini zamanında tamamlamamaları durumunda geride kalmaları çok kolaydır. Cramming diğer akademik konulardaki testleri geçmenize yardımcı olabilir, ancak matematik testlerinizi geçmenize çok az yardımcı olacaktır.

lgs matematik konuları

Okulda ilerledikçe, bir matematik dersinin diğerinin üzerine kurulduğunu da göreceksiniz. Örneğin, lise cebirini başarıyla tamamlamadan üniversite cebirini anlamak çok zor olabilir. Bir yıl kötü performans gösteremezsiniz ve bir sonraki yıl mükemmel olmayı bekleyemezsiniz. Geri dönüp önceki yıllarda öğrenmeyi ihmal ettiğiniz önceki matematik kavramlarını ve konuları yeniden öğrenmeniz gerekecek.

Formüllere odaklanın

Çoğu orta öğretim ve alt düzey üniversite tarih dersinde, geçmeniz gereken tek şey isimleri, tarihleri ​​ve olayları ezberleyebilmektir. Bununla birlikte, matematikle formüllerin ve denklemlerin ezberlenmesinin onu kesmeyeceğini göreceksiniz. Evet, bilgiyi ezberlemeniz gerekiyor, ama bu sadece başlangıç. Daha da önemlisi, formülleri nasıl kullanacağınızı bilmeniz, denklemlerin nasıl çalıştığını anlamanız ve matematiksel süreçleri uygulamanız gerekir.

Matematik o kadar çok formül, denklem ve prosedür içerir ki, her şeyi hatırlamak zor olabilir. Her şeyi ezberlemeye çalışmayın. Matematikte anlamak, bilgiden daha önemlidir. Üniversitede ileri matematik dersleri almaya başladığınızda, bazı profesörler, testlerinize bir formül listesi götürmenize izin verebilir. Diğerleri açık kitap testleri bile sağlayabilir. Matematiksel ilkeleri anlamazsanız dünyadaki tüm bilgiler size yardımcı olmayacaktır. Başlangıçta tüm ana kavramları iyi bir şekilde anlamaya odaklanın.